"Amerika" je prezývka niekoľkých opustených vápencových lomov, ktoré sa nachádzajú pri meste Mořina v chránenej krajinnej oblasti Český kras. Lom Veľká Amerika má velkosť cca 750 x 150 metrov, hĺbku až 80 metrov. Lom je zatopený vodou, ktorá vytvára dve navzájom prepojené jazierka s hĺbkou až 21 metrov.
Lom sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Praha a láka veľké množstvo turistov, najmä v letných mesiacoch, kedy sa ľudia chcú ísť okúpať do jazier. Bohužiaľ, všetky tieto lomy sú súkromným majetkom a do lomov je vstup zakázaný. Brána do lomu je trvalo zavretá. Krásu lomu si návštevníci môžu vychutnať počas prehliadky z chodníka, ktorý vedie okolo celého lomu, a ponúka veľkolepé výhľady a príjemnú, nenáročnú prechádzku. Môžete si objednať aj exkurziu, počas ktorej Vás sprievodca do určitých častí lomu zavedie. Návštevu lomu môžeti spojiť aj s ďalšími skvostami Českého krasu, ako je napríklad Hrad Karlštejn, alebo rôzne polosprístupnené jaskyne.
V lome sa v minulosti tažili rôzne druhy vápenca, ktorý sa využíva v hutníctve ale aj cukrovarníctve na saturáciu repy. Vápenec sa používa hlavne na výrobu vápna, ako zložka malty, na výroba umelého mramoru, ale tiež na bielenie, pri výrobe skla a v medicíne. Výberovou ťažbou iba tých najčistejších vápencov vznikajú charakteristické úzke a hlboké lomy, ako je to aj v prípade Veľkej Ameriky.
Do lomu sme prišli cez 130 metrov dlhý tunel až k vode. Na druhej strane lomu sa už v štôlach pripravovali kulisy pre natáčanie ďalšej rozprávky, Snehulienka a traja trpazlíci. Nečudujeme sa, pretože scenéria lomu je naozaj impozantná. My sme sa rozhodli preskúmať hlavne svet pod hladinou. Dno je ploché a pokryté jemným kalom, ktorý sa hneď zvíri, preto sa snažím plávať opatrne. Nachádzame tu pozostatky po ťažbe, veľké pneumatiky, ale čo mi doslova vzalo dych, sú obrovské kvádre skaly, vytvárajúce dojem strateného mesta. Dlhé vertikálne steny pripomínajú útesy v mori a krásna viditeľnosť až 10 metrov nám dovoľuje vychutnávať túto scenériu. Ryby sa nás takmer vôbec neboja, paradoxne preto, že nie sú zvyknuté na ľudí. Vidíme tu kapry, karasy, mrenky a zopár rakov. Práve Rak bahenný bol do lomu vysadený, podobne ako aj do iných oblastí v Česku po masívnom uhýne jeho príbuzného Raka riečneho na račí mor. Lom Amerika je tiež najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Českej republike. V lome sme zostali aj na noc, rozhodli sa urobiť nočný ponor a zachytiť tak hviezdnu oblohu nad lomom a vodnou hladinou. Napriek tomu, že sme boli v lome v noci úplne sami a nikde neboli žiadne svietidlá, hviezdy ani mliečnu cestu sme si v ich plnej kráse vychutnať nemohli. Svetelné znečistenie neďalekej Prahy bolo príliš silné a hviezdy prekrylo. Svetelné znečistenie predstavuje svetlo umelo produkované človekom, rozptýlené v ovzduší, ktoré mení nočnú krajinu. Tma je nevyhnutná k efektívnemu fungovaniu biologických hodín človeka a plnohodnotnému spánku. Ak je narušený prílišným množstvom svetla, spôsobuje veľa zdravotných problémov a to aj vďaka poklesu v produkcii spánkového hormónu melatonínu, najúčinnejšieho antioxidantu v našom tele. Naopak, veľa živočíchov je aktívnych práve v noci a nevhodné nočné osvetľovanie rozvracia nočné ekosystémy. Zbytočné svietenie do nepotrebných smerov a používanie svietidiel s nadmerným výkonom je plytvanie elektrinou. V mestách, kde osvetľovacie telesá už upravili, náklady na ich prevádzku klesli. Zvyšujúci sa jas oblohy však spôsobuje, že sa na presvetlenej oblohe strácajú hviezdy a my strácame úchvatný pohľad smerom do vesmíru.